Zespół Centrum Transferu Technologii GUMed miał przyjemność organizować 2 kwietnia jeden z trzech dni w ramach wydarzenia Intellectual Property & Innovation Days, które odbywa się na trzech gdańskich uniwersytetach (Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Gdańska).
Wydarzenie w GUMed otworzyła Prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. Anna Żaczek podkreślając rolę ochrony własności intelektualnej w trakcie badań naukowych oraz po ich zakończeniu, która ma ułatwić drogę do komercjalizacji. Następnie o działalności Centrum Transferu Technologii GUMed oraz o projekcie Inkubator Rozwoju opowiedziała p.o. Dyrektor dr Katarzyna Waligóra-Borek. W 2024 roku CTT GUMed uzyskał w konsorcjum grant z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki na realizację tegoż właśnie projektu.
Wśród zaproszonych prelegentów znalazła się dr Alicja Sielicka-Jeż – ekspertka w dziedzinie biotechnologii i innowacji, specjalizująca się w procesach badawczo-rozwojowych oraz produkcyjnych przeciwciał monoklonalnych, która posiada bogate doświadczenie w nauce i przemyśle, zdobywane m.in. w USA i Polsce. Jest również laureatką grantu z American Heart Association Emory University w Atlancie. Na wydarzeniu opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z pracą naukową na Emory University w szczególności pod kątem procedur, które umożliwiają efektywną komercjalizację wyników badań.
Kolejnym prelegentem był Paweł Pacek ze spółki NanoSanguis S.A. – absolwent Politechniki Warszawskiej, związany z branżą wyrobów medycznych w zakresie ich rozwoju od pomysłu do gotowego wyrobu. Na ścieżce zawodowej brał udział w projektach naukowo-badawczych oraz rozwoju produktów na wielu płaszczyznach, zawsze dbając o ochronę własności intelektualnej na każdej z nich. Jako kluczowy członek zespołu realizował projekty w obszarach transplantologii, onkologii, medycyny regeneracyjnej, stomatologii oraz neurochirurgii kręgosłupa. Podczas Intellectual Property & Innovation Days przedstawił ważną rolę ochrony własności intelektualnej z punktu widzenia biznesu w szczególności spółek biotechnologicznych.
Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość wzięcia udziału w dwóch praktycznych warsztatach: „Jak efektywnie przeszukiwać bazy danych patentowych przed planowanym zgłoszeniem?” oraz „Przygotowanie wniosku patentowego okiem eksperta Urzędu Patentowego RP.” poprowadzonych przez Jolantę Gajewską z Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ona ekspertem w Departamencie Badań Patentowych Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Wyszehradzkim Instytucie Patentowym. Zajmuje się oceną merytoryczną zgłoszeń patentowych w trybie krajowym oraz PCT z obszaru chemii. Jest absolwentką Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.
















