A może „transferowa” check lista…
Część osób listę zakupów czy plan zadań, które ma do zrobienia w pracy przygotowuje zawsze. Dla innych to zbędna strata czasu, ale czy zawsze tak jest… Warto przygotować standardową check listę przy przystępowaniu do pisania wniosku grantowego, nawiązywaniu współpracy badawczej,…
Przyznawanie patentu a udana komercjalizacja – jak to wygląda w firmie, uczelni oraz start-upie? Część II
W poprzedniej części publikacji, została Państwu przybliżona ścieżka komercjalizacji leku na raka w firmie farmaceutycznej. W II części zostanie omówiony, na tym samym przykładzie wygląd takiego procesu na Uczelni Wyższej. Komercjalizacja na Uczelni Wyższej Proces komercjalizacji na Uczelni Wyższej wygląda…
Stwórz MVP a uratujesz swoje (lub innych) pieniądze i czas. (część druga)
Członkowie zespołów naukowych prowadzących prace badawczo-rozwoje powinni dążyć do budowania i podnoszenia kompetencji z zakresu poprawnego tworzenia MVP. Posiadanie umiejętności w tym obszarze pozwala zwiększać efektywność uzyskiwanych rezultatów w prowadzonych projektach badawczo-rozwojowych, w szczególności tych o charakterze komercyjnym. W tym…
Przyznawanie patentu a udana komercjalizacja – jak to wygląda w firmie, uczelni oraz start-upie? Część I
Procedura uzyskania patentu w Polsce, Europie, czy w innych krajach, a już w szczególności w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nie jest łatwa ani szybka. Urzędy Patentowe podają, że średnio cały proces, w jednym urzędzie trwa od 3 do 5 lat….
Stwórz MVP a uratujesz swoje (lub innych) pieniądze i czas. (część pierwsza)
W artykule pt. „Technology Readiness Level – co łączy projekty GUMed z projektami kosmicznymi?” poruszyłem temat określania poziomu gotowości technologicznej opracowanych wynalazków. Dzisiejszy wpis poświęcony jest prawdopodobnie najistotniejszemu etapowi rozwoju technologii związanego z prototypowaniem – TRL 4 czyli opracowaniu tak…
Skąd brać kasę, czyli o źródłach finansowania
Masz pomysł. Zrobiłaś/eś badanie rynku – nikt jeszcze nie wprowadził takiego rozwiązania. Oczyma wyobraźni widzisz już artykuły w branżowych magazynach, że Twój produkt zrewolucjonizował świat, uratował komuś życie. Albo, że wchodzisz do apteki, a na półce leży produkt bazujący na…
Jaka jest idea naszego bloga?
Poruszać tematy codzienne z pracy brokera technologii – czyli osób realizujących zadania w Centrum Transferu Technologii.
Nasz zespół będzie, w poszczególnych wpisach, przybliżał kwestie związane z innowacjami, potencjałem komercjalizacyjnym, transferem technologii oraz innymi kwestiami, które dotyczą komercyjnego wykorzystania wyników badań naukowych.
Dla kogo jest dedykowany nasz blog?
Blog kierujemy do społeczności akademickiej, tj. Studentów, Doktorantów, Pracowników, Współpracowników oraz do wszystkich osób, które zainteresowane są transferem wyników badań naukowych z uczelni do gospodarki.
Blog jest dla Państwa, dlatego jeżeli są tematy szczególnie interesujące zachęcamy do przesłania ich na adres ctt@gumed.edu.pl, a my sukcesywnie będziemy poruszać zaproponowane przez Państwa zagadnienia.