Konferencja „Science4Business – Nauka dla Biznesu” w Warszawie.
26 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Science4Business – Nauka dla Biznesu”, realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli uczelni i spółek celowych wybranych do realizacji zadań w…
Kiedy technologia spotyka geopolitykę – UE zwalcza rynkowe dysproporcje
2 czerwca 2025 roku państwa członkowskie UE zdecydowały się wprowadzić pięcioletni zakaz udziału chińskich producentów urządzeń medycznych w przetargach o wartości powyżej 5 mln euro. To pierwszy przypadek użycia przez Unię Europejską instrumentu International Procurement Instrument (IPI) – narzędzia mającego…
EIC Pathfinder
EIC Pathfinder to program finansowania, którego celem jest poszukiwanie nowych możliwości rozwoju technologicznego. Inicjatywa ta ma pomóc Europie objąć rolę lidera w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, co w dłuższej perspektywie przełoży się na rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności naszego kontynentu. Pathfinder…
Sztuczna inteligencja w medycynie – jak AI napędza innowacje w polskich start-upach
Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym stopniu wpływa na rozwój innowacji w sektorze medycznym. Start-upy wykorzystują AI do rozwiązywania kluczowych problemów opieki zdrowotnej, poprawy diagnostyki, personalizacji leczenia oraz automatyzacji procesów klinicznych. Działania te są widoczne na poziomie rządowym tj. Ministerstwo…
Pilotażowy program EIT Regional Innovation Booster w Polsce
Nowy impuls dla startupów i MŚP – Polska rozpoczyna pilotaż programu EIT Regional Innovation Booster Wzmocnienie pozycji startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na rynkach międzynarodowych ma stać się kluczem do rozwoju innowacji. Temu właśnie celowi służy nowy program…
Jak zaplanować rozszerzenie ochrony patentowej poza Polskę?
Standardową praktyką w procesie ochrony wynalazku jest dokonanie zgłoszenia patentowego w Polsce jako pierwszego kroku. Zgłoszenie krajowe pozwala zabezpieczyć pierwszeństwo do wynalazku i daje 12 miesięcy na ewentualne rozszerzenie ochrony na inne kraje. Dodatkowo, zgłoszenie krajowe jest relatywnie szybkie i…
Jaka jest idea naszego bloga?
Poruszać tematy codzienne z pracy brokera technologii – czyli osób realizujących zadania w Centrum Transferu Technologii.
Nasz zespół będzie, w poszczególnych wpisach, przybliżał kwestie związane z innowacjami, potencjałem komercjalizacyjnym, transferem technologii oraz innymi kwestiami, które dotyczą komercyjnego wykorzystania wyników badań naukowych.
Dla kogo jest dedykowany nasz blog?
Blog kierujemy do społeczności akademickiej, tj. Studentów, Doktorantów, Pracowników, Współpracowników oraz do wszystkich osób, które zainteresowane są transferem wyników badań naukowych z uczelni do gospodarki.
Blog jest dla Państwa, dlatego jeżeli są tematy szczególnie interesujące zachęcamy do przesłania ich na adres ctt@gumed.edu.pl, a my sukcesywnie będziemy poruszać zaproponowane przez Państwa zagadnienia.