Konwent Gospodarczy FarU

W dniu 9 kwietnia odbyło się szóste posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita pt. „Ochrona czystości wód Bałtyku”, w Stoczni CRIST S.A. w Gdyni. Centrum Transferu Technologii GUMed reprezentowała dr Katarzyna Waligóra-Borek.

Konwent Gospodarczy składa się z przedstawicieli czołowych firm z różnych sektorów gospodarki, organizacji gospodarczych oraz instytucji wspierających biznes, zaproszonych przez Rektorów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stanowi on forum dialogu i wymiany wiedzy między światem nauki zrzeszonym w ramach Uczelni Fahrenheita a środowiskiem biznesowym.

Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane dwa dynamicznie rozwijające się projekty naukowców z GUMed: aplikacja CheckED dr hab. Aleksandry Rutkowskiej (Detoxed Sp. z o.o.) oraz PharmaSea dr Anny Hallmann.

Aplikacja CheckED to cyfrowe narzędzie wspierające profilaktykę chorób cywilizacyjnych, zdrowszą gospodarkę i czystszy Bałtyk . CheckED to nowoczesna aplikacja internetowa, która umożliwia szybką ocenę indywidualnego ryzyka ekspozycji na związki endokrynnie czynne (EDC) – substancje chemiczne o udowodnionym wpływie na zdrowie człowieka i środowisko. Wspierając świadome wybory konsumenckie i strategie proekologiczne, oraz redukując narażenie na te czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, CheckED wpisuje się w globalne trendy ochrony zdrowia, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to realne narzędzie do redukcji zanieczyszczeń Bałtyku – ograniczenie stosowania EDC na poziomie indywidualnym i przemysłowym (a przy okazji ograniczenie narażenia na mikroplastik)  to krok w stronę czystszych wód i zdrowszych ekosystemów.  Może stanowić nowoczesne rozwiązanie dla ESG i strategii środowiskowych– aplikacja wpisuje się w zieloną transformację, dostarczając danych do raportowania wpływu na środowisko. Aplikacja CheckED wykorzystuje interaktywny kwestionariusz, algorytmy analityczne i spersonalizowane naukowo potwierdzone rekomendacje by użytkownicy – zarówno konsumenci, jak i decydenci – mogli podejmować lepsze decyzje zdrowotne i środowiskowe.

Strona aplikacji: CheckED 

Projekt PharmaSea – celem jest ochrona bioróżnorodności Bałtyku poprzez monitoring zanieczyszczeń farmaceutycznych i edukację społeczną. Badania obejmują analizę obecności leków w wodach i organizmach morskich oraz ocenę świadomości mieszkańców Pomorza na temat zagrożeń związanych z niewłaściwą utylizacją farmaceutyków. Projekt promuje działania proekologiczne i ochronę zasobów wodnych.

PharmaSea jest finansowany przez Fundację Orlen.