Morning Health Talks – relacja

Centrum Transferu Technologii GUMed miało przyjemność przeprowadzić spotkanie z cyklu EIT Health Morning Health Talks w dniu 23.09.2024 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wydarzenia tego typu organizowane są w całej Europie, dzięki wsparciu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT Health) i angażują regionalnych interesariuszy, zainteresowanych transformacją systemu opieki zdrowotnej. W tym roku temat poruszany podczas Morning Health Talks nawiązuje do koncepcji Open Innovation.

Podczas gdańskich Morning Health Talks odbyły się dwa panele dyskusyjne i warsztaty z pisania wniosków do programu Horyzont Europa. Wzięli w nich udział zarówno przedstawiciele kilku pomorskich uniwersytetów, jak i interesariusze z urzędów, klastrów, parków naukowo-technologicznych, instytucji otoczenia biznesowego oraz firm.

Pierwszy panel pt. „System opieki zdrowotnej w dobie koncepcji Open Innovation: zaangażowanie poczwórnej helixy” został otwarty przez Joannę Przybytek-Kobierną z Centrum Transferu Technologii. W imieniu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zgromadzonych gości oraz uczestników on-line przywitał dr hab. Michał Hoffmann, Prorektor ds. klinicznych. Następnie, wprowadzenie do koncepcji Open Innovation przedstawiła Joanna Broy z EIT Health, która w roli moderatora panelu zaprosiła dwóch gości: Filipę Fixe Santos, Dyrektorkę ds. opieki zdrowotnej z firmy KPMG, oddział w Portugalii oraz prof. Larsa-Petera Kamolz z Uniwersytetu Medycznego w Graz. Pierwsza prelegentka wygłosiła prezentację na temat transformacji opieki zdrowotnej również pod kątem tworzenia europejskiego systemu danych medycznych. Natomiast prof. Kamolz przedstawił ekosystem Medical Science City w Graz. Po prezentacjach rozpoczął się godzinny panel dyskusyjny z zaangażowaniem uczestników stacjonarnych i on-line.

Drugi panel dyskusyjny pt. „Prawa Własności Intelektualnej a podejście Open Innovation. Własność intelektualna w projektach programu Horyzont Europa.” rozpoczął Marcin Stolarek z Centrum Transferu Technologii GUMed. Po przywitaniu, swoją prezentację na temat: „Jak skutecznie chronić wyniki prac B+R?” wygłosił dr Piotr Zakrzewski, ekspert w dziedzinie praw własności intelektualnej, były Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Do panelu zaproszeni zostali również dr Maciej Bobowicz, chirurg onkologiczny z Zakładu Radiologii GUMed, zaangażowany w 3 projekty programu Horyzont Europa oraz Dariusz Wiśniewski, ekspert w zarządzaniu projektami w branży IT z firmy Holisticon. W dyskusji została poruszona tematyka praw własności intelektualnych pod kątem uczestnictwa w programach Horyzontu Europa, wykorzystania sztucznej inteligencji, czy współpracy uniwersytetów i firm w dobie koncepcji Open Innovation.

W trakcie trwania pierwszego panelu, dodatkowo odbyły się warsztaty z pisania wniosków do programu Horyzont Europa poprowadzone przez: Mateusza Kirjaka z Biura Projektów GUMed, Renatę Downar-Zapolską z Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE Polska Północna, dr Natalię Filipowicz oraz dr Magdalenę Koczkowską z Międzynarodowej Agencji Badawczej GUMed. Renata Downar-Zapolska przedstawiła wprowadzenie dla uczestników warsztatu do programu Horyzont Europa, a pozostali prelegenci opowiedzieli o swoim praktycznym doświadczeniu w procesie składania wniosków.

Podczas gdańskiej edycji Morning Health Talks zostało poruszonych wiele wyzwań, z którymi mierzy się system opieki zdrowotnej, ale i problematyka zarządzania własnością intelektualną w projektach badawczo-rozwojowych oraz we współpracy na linii uniwersytet-biznes.