Wniosek do programu Horyzont Europa – od czego zacząć? – cz.1

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie ponad 93 mld euro. Nie dziwi, więc fakt, że popularne stały się szkolenia z pisania wniosków do tego właśnie programu.

Gdzie można dowiedzieć się więcej na temat programu Horyzont Europa?

  • Krajowy Punkt Kontaktowy – Dział Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK), funkcjonujący w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od listopada 2020 r., wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w Programie Ramowym Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa.
  • Regionalne Horyzontalne Punkty Kontaktowe – nadzorowane i finansowane przez KPK funkcjonują w 6 miastach w Polsce: w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. Ich zadaniem jest bezpośredni kontakt z instytucjami zainteresowanymi przystąpieniem do naboru programu Horyzont Europa w poszczególnych regionach Polski. W razie pytań związanych z wymogami konkretnego naboru, bądź też całego programu, w pierwszej kolejności należy zwracać się właśnie do przedstawicieli tych punktów. Jeżeli tematyka jest bardziej złożona, eksperci z centralnego KPK odpowiedzą na pytania drogą mailową lub telefoniczną.
  • Spotkania brokerskie – odbywające się w formule on-line lub stacjonarnie dotyczą raczej konkretnych misji w ramach Horyzontu Europa. Na spotkaniach jest możliwość przedstawienia swojego pomysłu na projekt w celu znalezienia konsorcjantów lub dołączenia do konsorcjum.
  • Akademia Managera NCBR – obecnie trwa 3. edycja bezpłatnego kursu organizowana przez KPK, w którym podczas 9 modułów szkoleniowych, uczestnicy między innymi posiądą wiedzę na temat szczegółów dotyczących tworzenia budżetu, opisywania sekcji impact (oddziaływanie), excellence (doskonałość), czy planu implementacji, dowiedzą się również jak stworzyć konsorcjum projektowe lub do niego dołączyć, poznają wszystkie kryteria formalne i etyczne, które muszą być spełnione przez konsorcjantów. Zapisy do udziału w Akademii Managera, co roku odbywają się na początku września. Kurs trwa od drugiej połowy września, do połowy listopada.

Pomysł na projekt

W celu złożenia projektu do programu Horyzont Europa, należy najpierw zapoznać się z programami pracy ogłoszonymi przez Komisję Europejską w poszczególnych latach. Pomysł należy poddać weryfikacji pod kątem programu pracy oraz oczekiwanych rezultatów (expected outcomes) opisanych w konkretnych naborach.

Programy Pracy pozwalają na zapoznanie się z celami oraz harmonogramem poszczególnych elementów programu ramowego Horyzont Europa, a także z tematami i konkursami, do których można składać aplikacje. Dzięki temu osoby zainteresowane mogą skutecznie zaplanować swój udział w Horyzoncie Europa, wybierając najbardziej odpowiednie obszary zaangażowania oraz przygotowując wnioski w odpowiednich terminach. Ogłaszane są one w odstępach 1-2 lat, dlatego warto śledzić stronę portalu EU Funding&Tenders, na której się znajdują.

Budowanie konsorcjum

W konsorcjum można pełnić rolę lidera, czyli koordynatora całego wniosku, a później projektu lub uczestniczyć w nim jako partner. Dopuszczani są również partnerzy stowarzyszeniowi, którzy uczestniczą w realizacji projektu i wnoszą swój wkład, ale nie są uwzględnieni w budżecie i nie otrzymują finansowania z programu Horyzont Europa.

W przypadku budowania konsorcjum lub dołączenia do niego jako partner zalecany jest udział w spotkaniach brokerskich organizowanych przez Komisję Europejską lub konferencjach typu Horizon4Europe, gdzie podczas sesji matchmaking lub wystąpień typu pitching można znaleźć potencjalnych konsorcjantów. Istnieje również możliwość znalezienia partnera, bądź projektu przez portal EU Funding&Tenders. W zakładce 'Partner search’ można ogłosić chęć budowania konsorcjum lub przyłączenia się do niego.

Więcej informacji na temat Horyzontu Europa można znaleźć na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.