Finał 4. edycji programu From Scientists to Innovators

W dniach 03. – 04.12. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbył się finał 4. edycji programu From Scientists to Innovators for Industry, który był równocześnie wydarzeniem zamykającym 4-letni projekt finansowany z grantu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT Health). Konsorcjum składa się z 15 partnerów europejskich w tym uniwersytetów, ośrodków badawczych oraz firm. W GUMed projekt SCI FI jest realizowany poprzez Centrum Transferu Technologii.

Program dedykowany dla młodych naukowców, osób realizujących staż post-doc, doktorantów i  studentów z całej Europy, jest trzymiesięcznym kursem edukacyjnym, który skupia się na wypracowaniu praktycznych umiejętności niezbędnych do przejścia od badań akademickich do branży farmaceutycznej oraz medtech. W 2023 roku inicjatywa From Scientists to Innovators for Industry otrzymała drugą nagrodę w konkursie Emerging Europe Award (kategoria Future-Proof Education Initiative of the Year), przyznawaną przez Parlament Europejski w Brukseli.

W Gdańsku zespół Centrum Transferu Technologii miał okazję gościć 34 uczestników z całego świata podzielonych na 8 zespołów projektowych oraz partnerów konsorcjum, w tym lidera projektu z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także przedstawicieli z Uniwersytetu w Maastricht, Uniwersytetu Galway, Uniwersytetu Erlangen-Nurnberg (FAU), Instytutu Bioinżynierii w Katalonii, Centrum Regulacji Genetycznych z Barcelony, Centrum MADoPa z Francji oraz firmy Boehringer Ingelheim z Austrii.

Przez ponad 3 miesiące uczestnicy programu SCI FI pracowali w zespołach nad rozwiązaniem odpowiadającym na jedno z trzech wyzwań zaproponowanych przez firmy Boehringer Ingelheim z Austrii oraz Roche z Czech. Kazusy dotyczyły: promowania wczesnej interwencji i poprawy wyników pacjenta w przewlekłej chorobie nerek; edukacji wśród pacjentów – dopasowania pacjentów do najlepszej, dostępnej terapii poprzez działania informacyjne; odciążenia systemu opieki zdrowotnej poprzez bezpieczną opiekę własną pacjenta na przykład w formie konsultacji z farmaceutami.

Każdy zespół opracowywał swoje rozwiązanie, produkt, bądź aplikację dzięki wsparciu mentorów oraz poprzez siedem podstawowych modułów szkoleniowych z zakresu: design thinking, zarządzania strategicznego, operacyjnego oraz projektowego, komunikacji i współpracy, praw własności intelektualnej, finansów oraz dostępu do rynku. Ponadto uczestnicy wybierali dwa dodatkowe moduły z puli (proces kliniczny, ochrona danych pacjenta, transformacja cyfrowa, regulacje dotyczące urządzeń medycznych oraz zaangażowania konsumenta). Centrum Transferu Technologii GUMed było odpowiedzialne za moduł zarządzania projektem. Webinar podsumowujący pracę nad modułem poprowadziła Joanna Przybytek-Kobierna.

Wydarzenie finałowe odbyło się w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza i zostało poprowadzone również przez Joannę Przybytek-Kobierną z Centrum Transferu Technologii. Pierwszego dnia uczestników przywitała Prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. Anna Żaczek. O Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym opowiedziała p.o. Dyrektora CTT dr Katarzyna Waligóra-Borek. Następnie Joanna Broy z EIT Health przedstawiła możliwości w ramach sieci Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Z kolei Kathrin Huber z Działu HR z firmy Boehringer Ingelheim poprowadziła sesję dotyczącą curriculum vitae oraz listu motywacyjnego, a Daniel Kulig – mentor start-upów udzielił wskazówek dotyczących zwięzłej formy prezentacji, jaką jest pitching. Po dniu pełnym prezentacji i pracy w grupach, uczestnicy zostali zaproszeni na oprowadzanie po Gdańsku, poprowadzone przez Marcina Stolarka z CTT, który jest również licencjonowanym przewodnikiem.

Drugiego dnia wypracowane rozwiązania zostały zaprezentowane przez zespoły w formie pitchingu podczas 10-minutowej prezentacji i sesji pytań oraz odpowiedzi, w której wzięli udział przedstawiciele firm Boehringer Ingelheim (Monika Czapska, Brian Reichholf), Roche (Jakub Kadlec) oraz Polpharma (dr Monika Lamparska-Przybysz). Przed rozdaniem certyfikatów swoim doświadczeniem z programem SCI FI podzielił się również Ronald Terrazas Mallea z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który uczestniczył we wcześniejszej edycji. Na koniec wydarzenia 4-letni projekt From Scienstists to Innovators for Industry został podsumowany przez Dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Bartłomieja Grobelskiego.

W programie wzięło udział dwóch doktorantów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Michał Bystram i Suhail Alghanem oraz studentka 5. roku studiów lekarskich Janina Kowalik.