Gdański Uniwersytet Medyczny uzyskał ochronę patentową na wynalazek w Chinach

Chiński Urząd Patentowy wydał dokument patentowy na wynalazek pt.: “Intrathecal administration of T regulatory cells in the treatment of multiple sclerosis”. Patent o nr ZL 2020800861748 został opublikowany w Chińskim Urzędzie Patentowym 1 października 2024 r.

Twórcami patentu są badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dr hab. Piotr Trzonkowski z Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej oraz dr hab. Kamil Chwojnicki z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Patent na wynalazek dotyczy sposobu leczenia stwardnienia rozsianego terapią komórkową z wykorzystaniem limfocytów T regulatorowych.

Chiny to kolejny kraj, w którym rozpoczęła się ochrona patentowa tego sposobu leczenia. Wynalazek został już opatentowany w Polsce, trwa procedura w innych krajach. Patent jest własnością Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a wyłączną licencję na jego wykorzystanie ma spółka spin-off uczelni – Poltreg SA.

Wynalazek powstał w wyniku realizacji projektu STRATEGMED1/233368/1/NCBR/2014, którego liderem był Gdański Uniwersytet Medyczny (kierownik projektu: prof. dr hab. Piotr Trzonkowski).