Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie ponad 93 mld euro. Na temat pomysłu na projekt oraz budowania konsorcjum, a także źródeł informacji dotyczących samego programu można przeczytać na poprzednim wpisie na blogu CTT tutaj.
O czym należy pamiętać przy pisaniu wniosku do programu Horyzont Europa?
Rejestracja i numer PIC
Kiedy mamy już pomysł na projekt i udało nam się zebrać odpowiednich partnerów do konsorcjum, należy założyć konto i zalogować się w systemie EU Funders&Tenders. Jeżeli będziemy pełnić rolę lidera projektu, to naszym obowiązkiem staje się otwarcie wniosku do odpowiedniego naboru, który w etapie końcowym zostanie złożony do Komisji Europejskiej. Następnie należy dodać naszą organizację oraz pozostałych partnerów i wskazać osoby kontaktowe z tych organizacji. Jest to możliwe dzięki numerowi PIC, który nadawany jest organizacjom zarejestrowanym na portalu. Jeżeli któryś z partnerów nie posiada takiego identyfikatora, zobowiązany jest najpierw zarejestrować instytucję, bądź firmę przed dodaniem jej do konsorcjum projektowego w systemie.
Część A wniosku
Wniosek do poszczególnych naborów programu Horyzont Europa składa się z dwóch części i załączników. Pierwsza część wniosku tzw. część A dostępna jest do wypełnienia w formie on-line na platformie Funding&Tenders, natomiast część B oraz arkusz budżetu należy pobrać bezpośrednio z portalu po otwarciu wniosku.
Część A wniosku musi zostać wypełniona przez lidera wniosku, który uzupełnia informacje dotyczące abstraktu projektu, budżetu, kwestii etycznych, ale również przez pozostałych partnerów. Każdy członek konsorcjum zobowiązany jest podać informacje kontaktowe do jednostek lub działów, które będą realizować wniosek oraz osoby odpowiedzialne w projekcie. Ponadto, należy dodać listę naukowców, którzy zostaną zaangażowani w przedsięwzięcie, a także poprzednie doświadczenie w projektach związanych z tematyką naboru, publikacjach oraz zaangażowaniu infrastruktury.
Bardzo istotną kwestię stanowi również Gender Equality Plan (pol. Plan Równości Płci), czyli zestaw działań, których celem jest promowanie równości płci poprzez zmiany instytucjonalne i kulturowe w organizacjach zajmujących się badaniami i innowacjami. W przypadku ubiegania się o środki z naborów programu Horyzont Europa trzy rodzaje podmiotów muszą posiadać ten dokument, tj.: podmioty publiczne, instytucje naukowe i uczelnie. Brak GEP w przypadku tego rodzaju instytucji skutkuje odrzuceniem wniosku, bądź wykluczeniem z konsorcjum na etapie podpisywania umowy grantowej.
Część B wniosku
W pobranej części B wniosku opisujemy wszystkie kwestie merytoryczne związane z projektem w odpowiednich sekcjach: doskonałość (Excellence), oddziaływanie (Impact) oraz jakość i efektywność realizacji (Quality and efficiency of the implementation). Łączna liczba stron (wraz z tabelami) tej części wynosi od 30 do 33 stron w zależności od rodzaju naboru. Wszystkie informacje ponad ten zakres, zostaną usunięte w systemie i ekspert oceniający wniosek, nie będzie miał do nich dostępu. Jest to najtrudniejsza część wniosku, dlatego warto przed pisaniem wniosku udać się na szkolenia organizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy.
Budżet projektu
Budżet projektu jest dokumentem w formacie Excel. Należy w nim umieścić wszystkie informacje finansowe dotyczące poszczególnych pakietów pracy (WP) i kosztów w tych pakietach. Przed uzupełnieniem trzeba dokładnie zweryfikować, które kategorie budżetowe są kwalifikowalne w danym naborze i w jakim zakresie. Część informacji w formacie excel automatycznie powiela się na poszczególnych kartach, co ułatwia wprowadzanie danych. Informacje umieszczone w budżecie wniosku muszą mieć swoje odzwierciedlenie w opisie merytorycznym zawartym w części B wniosku. Budżet stanowi załącznik do wniosku projektowego i powinien zostać umieszczony na platformie Funding&Tenders.
Więcej informacji na temat Horyzontu Europa można znaleźć na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.