Własność intelektualna na uczelni – co student wiedzieć powinien

Każda studentka i student może być twórcą innowacyjnych rozwiązań, które warto chronić. Własność intelektualna to nie tylko patenty globalnych firm – to także studenckie pomysły, projekty badawcze czy nawet prace dyplomowe. W niniejszym wpisie przybliżę kwestie zarówno dotyczące samej świadomość własności intelektualnej, jak również jak zabezpieczyć swoje prawa i jakie korzyści można z tego czerpać.

Dlaczego świadomość własności intelektualnej jest ważna?

  • Ochrona pomysłu jest kluczowa, wynalazek czy unikalna metoda badawcza mogą być opatentowane. Dzięki temu zyskujesz wyłączność na ich wykorzystanie.
  • Współpraca z przemysłem gdy posiada się wiedzę o prawach autorskich czy licencjach pomaga w bezpiecznym komercjalizowaniu projektów, np. poprzez współpracę z firmami.
  • Unikanie naruszeń nie tylko Twoje pomysły mogą być chronione. Świadomość zasad cytowania, ochrony danych czy praw autorskich chroni przed nieświadomym łamaniem przepisów.

Jak zabezpieczać swoje prawa

  • Rejestracja wynalazków/wzorów – Centrum Transferu Technologii GUMed pomaga w przeprowadzeniu procesu zgłaszaniu patentów i wzorów użytkowych do ochrony.
  • Umowy z uczelnią – przez zgłoszeniem do ochrony sprawdź, kto jest właścicielem praw do projektu (np. w przypadku badań finansowanych z grantów). W Centrum Transferu Technologii każdorazowo weryfikujemy prawa własności intelektualnej.
  • Otwarte licencje warto pamiętać, że jeśli chcesz udostępnić swoją pracę (np. publikację), możesz skorzystać z licencji Creative Commons.

Gdzie szukać pomocy?

Centrum Transferu Technologii GUMed oferuje:

  • Doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej,
  • Wewnętrzne usługi doradcze m.in. analiza biznesplanu
  • Szkolenia/warsztaty dla studentów i doktorantów,
  • Wsparcie w komercjalizacji pomysłów.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y uzyskaniem dodatkowej wiedzy zapraszam na wydarzenie organizowane przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej Virtual Open Day dla studentów i społeczności akademickiej w przedmiocie rozwijania świadomości nt. własności intelektualnej. Wydarzenie odbywa się online na platformie MS Teams  – 7 maja (środa) w godzinach 10:30-11:45 i obejmuje zagadnienia związane z określeniem czym jest własność intelektualna, jaki ma związek z kreatywnością i co może zaoferować w kwestii kariery zawodowej, ponadto jaka jest rola EUIPO, w tym przedstawienie oferty edukacyjnej EUIPO Academy.

Rejestracja do dnia 5.05.2025 r.

  Link do rejestracji   https://events.teams.microsoft.com/event/6ab5ca39-b3ea-49ee-9c7a-4bf8d4c2255d@30ba0c65-04bb-44e9-8bd0-ccdaa5b1adcb