Zakończenie 3 edycji projektu SCI FI

W dniach 10 -12 grudnia, w Erlangen w Niemczech odbyło się zakończenie 3 edycji projektu SCI FI.

Dla przypomnienia, projekt From Scientists to Innovators for Industry / SCI FI to płatny, 3-miesięczny kurs trwający od września do grudnia, pozwalający na nabycie umiejętności do pracy innowatora w branży opieki medycznej. Cykl szkoleń kierowany jest do  studentów, doktorantów, młodych naukowców i absolwentów, którzy są zainteresowani rozpoczęciem kariery w przemyśle lub rozpoczęcia współpracy z przemysłem w ramach swoich badań.

 Podczas tego kursu uczestnicy, pracują nad powierzonym im realnym problemem z dziedziny zdrowia i opieki zdrowotnej oraz nabywają umiejętności w zakresie:

  • komunikacji i współpracy,
  • zrozumienia potrzeb klienta, myślenia projektowego i prototypowania,
  • zarządzania strategicznego,
  • rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia,
  • zarządzania projektami,
  • zarządzania operacyjnego,
  • finansami i dostępem do rynku,
  • informacji na temat własności intelektualnej, regulacji dotyczących urządzeń medycznych, transformacji cyfrowej.

W tym roku uczestnicy 8 grup pracowali nad następującymi tematami z następujących firm:
1. Boehringer Ingelhein: Heart failure& patient centricity: how to promote appropriate and timely adherence to maximize patient benefits and quality of life;
2. Novartis: Improving treatment adherence of patients with ASCVD in secondary prevention;
3.Deolitte: Development of a safety surveillance platform for dostarlimab/Jemperli treated oncology patients combining active and passive approaches using STARSS and ePRO-AEs tools;
4. Roche: Streamlining the patient journey through the healthcare system;
5. Siemens Healthineers: Breast cancer- Ensuring better outcomes by early detection for breast cancer patients.

Partnerami w konsorcjum SCI FI są: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Universiteit Maastricht (Holandia), National University of Ireland (Irlandia), Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy), Karolinska Institutet (Szwecja), Boehringer Ingelheim RCV (Austria), Simens Healthineers (Niemcy), Novartis (Czechy), Deolitte (EU), DEX Innovation Centre (Czechy), MADoPA (Francja), Medicen de Paris (Francja).

Warto wspomnieć, że projekt pt. From Scientists to Innovators for Industry (SCI FI) zajął II miejsce w konkursie Europe Emerging Awards w kategorii Future-Proof Education. Podczas uroczystości zorganizowanej 8 listopada br. w Łodzi nagrodę odebrała prof. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lidera konsorcjum realizującego projekt. Został on doceniony za zaangażowanie we wspieranie transferu wiedzy ze środowiska akademickiego do biznesu i wzmacnianie pozycji nowych przedsiębiorców.

Rekrutacja do czwartej edycji projektu realizowanej w ramach współpracy w EIT Health rozpocznie się w marcu 2024 r., a uczestnicy spotkają się na Kick-off event w Maastricht (Holandia), natomiast Final event odbędzie się w Gdańsku. Wydarzenie zamykające czwartą edycję będzie również końcem 4-letniego projektu finansowanego w ramach EIT Health. Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie CTT GUMed.

Autor: Karolina Irmgard Kądziela