Naukowcy GUMed nominowani do Naukowych Sztormów Pomorza! Głosujemy!!!

Już po raz 19 mamy okazje do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu na Pomorskie Sztormy, organizowanego przez redakcję portalu Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Jest to wyróżnienie doceniające ubiegłoroczne wydarzenia, przedsięwzięcia lub zasłużone osoby z regionu pomorskiego.

W kategorii naukowej, w grupie nominowanych do otrzymania nagrody, znalazły się dwa wynalazki, bezpośrednio wspierane przez biuro Centrum Transferu Technologii.

Pierwszym z nich jest aplikacja HORUS, opracowana przez lek. Ewę Pawłowską w ramach projektu MNiE realizowanego przez CTT pt. „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Aplikacja jest pionierskim wynalazkiem umożliwiającym utrzymanie stałego kontaktu pacjenta leczonego na raka płuca z lekarzem onkologiem. Pacjent wypełnia, w telefonie lub na komputerze, raz w tygodniu ankietę dot. swojego samopoczucia, a dzięki opracowanemu algorytmowi, lekarz otrzymuje informacje o zarejestrowanym przez system alercie, który może świadczyć o niebezpieczeństwie wystąpienia u danego pacjenta wznowy nowotworu. Aplikacja stosowana jest w Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, daje możliwość lekarzowi szybkiego zareagowania na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, co realnie przekłada się na szanse przeżycia chorego. Chętnych zapraszamy do zapoznania się z ofertą technologiczną wynalazku, dostępną na naszej stronie internetowej: https://ctt.gumed.edu.pl/2023/07/06/aplikacja-horus/

Drugim projektem, który polecamy Państwa uwadze jest wynalazek opracowany przez zespół dr hab. Piotra Siondalskiego i dr Magdalenę Kołaczkowską z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed. Twórcy opatentowali innowacyjny bioimplant ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca. Przełomowym osiągnięciem badań autorów wynalazku jest opracowanie swoistego biomateriału, który może być użyty jako bioimplant w układzie krążenia. Wynalazek powstał przy współpracy zespołów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Techniki Okrętowej, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi oraz firmy Bowil Biotech (obecnie Biovico). Więcej na temat przyznanego patentu przeczytają Państwo na stronie internetowej GUMed: https://gumed.edu.pl/73257.html

od lewej: dr hab. Piotr Siondalski, wynalazek opatentowany przez dr. hab. Siondalskiego i dr Magdalenę Kołaczkowską oraz lek. Ewa Pawłowska

Dzięki Państwa głosom, w poprzednich dwóch edycjach, Sztorm Naukowy trafiał już do naukowców GUMed. W 2023 r. nagrodę otrzymał prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii oraz Centrum Chorób Mózgu, a w 2022 r. jej laureatem został prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii.

Nagrodą jest mosiężna statuetka – symbol Pomorskiego Sztormu – zaprojektowana przez gdańską rzeźbiarkę Grażynę Tomaszewską-Sobko.

fot. Bartosz Bańka Agencja Wyborcza.pl

Głosowanie trwa do 18 marca, a wyniki poznamy już 2 kwietnia, wszystkich którzy mają ochotę oddać swój głos na nominowanych naukowców GUMed, serdecznie zapraszamy!

Głosowanie na stronie: https://tiny.pl/dxs7f