Autorka aplikacji HORUS do wykrywania wznowy raka płuc lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed okazała się bezkonkurencyjna w 19. edycji plebiscytu Pomorskie Sztormy w kategorii NAUKA. Sztorm Naukowy to nagroda dla najlepszego naukowca Pomorza, który umiejętność prowadzenia badań na najwyższym poziomie potrafi połączyć z praktycznym stosowaniem opracowanych rozwiązań oraz organizacją współpracy pomiędzy światem nauki i światem biznesu. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali zorganizowanej 2 kwietnia br. W wydarzeniu udział wzięli prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki oraz prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych.
– Dziękuję bardzo za wszystkie głosy. Cieszę się, że moja praca została dostrzeżona, bo sama nominacja była dla mnie dużym zaskoczeniem. Obecnie ponad 100 pacjentów już korzysta z naszej aplikacji – powiedziała odbierając nagrodę lek. Ewa Pawłowska.
System zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym opracowany przez lek. Pawłowską pozwala nie tylko utrzymać kontakt między pacjentem a onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, ale również umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. Aplikacja HORUS udostępnia cotygodniowe ankiety, których wyniki analizowane są w czasie rzeczywistym, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów umożliwia wdrożenie wcześniejszej diagnostyki i leczenia. Skorzystać z niego mogą pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.
Opracowanie aplikacji zostało w pełni sfinansowane w ramach programu MNiE realizowanego przez Centrum Transferu Technologii GUMed pod nazwą Inkubator Innowacyjności 4.0, środki finansowe pochodzą z projektu pozakonkursowego Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014−2020 (Działanie 4.4).
Dalszy rozwój aplikacji możliwy jest dzięki finansowaniu programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, w ramach którego realizowana jest usługa preakceleracyjna w postaci rocznego pakietu utrzymania aplikacji, umożliwiającego jej walidację w warunkach klinicznych.