Autorzy wynalazków GUMed wśród Pomorzan Roku 2023!

Poznaliśmy wyniki organizowanego przez portal Zawsze Pomorze plebiscytu Pomorzanin/Pomorzanka roku 2023, wśród nagrodzonych znalazły się zespoły naukowe, wspierane przez biuro CTT, które opracowały innowacyjne rozwiązania o potencjale wdrożeniowym. Gala wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia 2024 r. w murach ASP w Gdańsku.

W złotej dziesiątce laureatów tegorocznego konkursu obecna jest lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed uhonorowana za opracowanie aplikacji HORUS, czyli systemu zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, który pozwala zarówno utrzymać kontakt pacjenta z onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, jak i szybciej wykryć wznowy nowotworu. Za to osiągnięcie lek. Ewa Pawłowska otrzymała w tym roku również nagrodę Naukowy Sztorm Pomorza.

Aplikacja HORUS dostępna na telefonie.

Wśród osób, które w ubiegłym roku najbardziej zasłużyły się dla naszego regionu, obecni są również dr Magdalena Kołaczkowska i dr hab. Piotr Siondalski z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, którzy opracowali i opatentowali innowacyjny bioimplant ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, mogący znaleźć zastosowanie jako zastawka serca.

Zastawki serca wytworzona ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy.

Wszystkim nagrodzonym twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań wspomagających zdrowie!