Klastry life science

Klastry działające w branży life science to organizacje, które skupiają różnorodne podmioty w tym firmy biotechnologiczne, farmaceutyczne, medyczne, a także instytucje naukowe i badawcze.

Działania klastrów skupiają się na określonym sektorze lub branży, która pozwala im dzielić się zasobami, wiedzą i infrastrukturą. Cele klastrów to m. in. wspieranie innowacji, rozwój przedsiębiorstw, promocja współpracy naukowo-biznesowej, umiędzynarodowienie działalności jej członków.

Klastry realizują swoje zadania poprzez wspólne projekty a także organizacje konsorcjów badawczych dla innowacyjnych projektów. Obszarami działalności klastrów są również wydarzenia branżowe takie jak targi, konferencje czy warsztaty które pomagają nawiązywać kontakty i wymieniać się wiedzą. Istotnym elementem działalności klastrów jest prowadzenie networkingu jako platformy współpracy dla firm, instytucji i startupów, ułatwiającej kontakty i kojarzenie partnerów do wspólnych projektów. Ważnym wsparciem dla członków klastra jest również promocja międzynarodowa np. w ekspansji na zagraniczne rynki.

Przykładami inicjatyw klastra są działania, które mają na celu wsparcie start-upów poprzez mentoring, szkolenia, pomoc w pozyskiwaniu funduszy na rozwój, łączenie z inwestorami oraz doświadczonymi partnerami biznesowymi. Klastry umożliwiają swoim członkom wspólne prowadzenia badań, co w pływa z jednej strony na podział kosztów natomiast z drugiej strony na dostępność infrastruktury co zwiększa efektywność i obniża ryzyko.

Korzyści dla członków klastra to lepsze wykorzystanie zasobów dzięki współpracy, zwiększanie szans na tworzenie innowacji dzięki dostępowi do wiedzy i technologii, możliwość rozwoju biznesu na większą skalę, m. in. poprzez ekspansję zagraniczną. To także wsparcie merytoryczne w dostępie do programów unijnych, regionalnych oraz funduszy inwestycyjnych.

Aktywnie działające klastry to znakomity przykład, jak wspólne działania wielu podmiotów mogą napędzać rozwój branży i przyczyniać się do rozwoju regionalnego oraz międzynarodowego. Działania takie jak wspólne projekty badawcze, wsparcie dla startupów, organizacja wydarzeń i budowanie sieci współpracy przynoszą korzyści zarówno uczestnikom klastra, jak i całemu sektorowi.