Konferencja „Science4Business – Nauka dla Biznesu” w Warszawie.

26 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Science4Business – Nauka dla Biznesu”, realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli uczelni i spółek celowych wybranych do realizacji zadań w projekcie, w tym reprezentację Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

GUMed reprezentowały dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. Dyrektora Centrum Transferu Technologii, oraz dr n. med. Joanna Borzyszkowska, Ekspert wiodący projektu po stronie uczelni. Dr Katarzyna Waligóra-Borek wzięła udział w Panelu ekspertów pn. „Rozwój kompetencji w środowisku transferu technologii”, podczas którego podzieliła się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie współpracy nauki z biznesem, podkreślając znaczenie kompetencji miękkich i interdyscyplinarności dla skutecznego wdrażania innowacji.

Konferencja była okazją do oficjalnego rozpoczęcia działań projektowych, prezentacji planów partnerów i omówienia kluczowych wyzwań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych. W ramach projektu „Science4Business – Nauka dla Biznesu” realizowane są trzy główne zadania, które wzajemnie się uzupełniają i odpowiadają na potrzeby nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy:

  • Zadanie 1: Inkubator Rozwoju – koncentruje się na wspieraniu komercjalizacji wyników badań naukowych poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań o potencjale rynkowym. Zakłada prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, identyfikację technologii o wysokim potencjale komercyjnym oraz wsparcie projektów wdrożeniowych wybieranych przez Komitet Inwestycyjny z udziałem ekspertów biznesowych i akademickich.
  • Zadanie 2: Rozwój kompetencji w środowisku transferu technologii – zakłada podnoszenie kwalifikacji osób zaangażowanych w ten proces poprzez szkolenia, mentoring i budowanie sieci współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami – ze szczególnym naciskiem na kompetencje miękkie, umiejętności zarządzania innowacjami oraz współpracę interdyscyplinarną.
  • Zadanie 3: Cyfrowe wsparcie transferu technologii – Portal Innowacji – przewiduje stworzenie platformy cyfrowej ułatwiającej komunikację i wymianę informacji między naukowcami, przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu, wspierając proces identyfikacji, rozwoju i komercjalizacji innowacji.

Gdański Uniwersytet Medyczny będzie realizował Zadanie 1 „Inkubator Rozwoju” jako członek Konsorcjum, którego Liderem jest Politechnika Gdańska, a pozostałymi członkami są: Uniwersytet Gdański, Politechnika Poznańska oraz spółki celowe Excento Sp. z o.o. i Univentum Labs Sp. z o.o. Łączna kwota dofinansowania przyznana Konsorcjum na realizację tego zadania wynosi ponad 17 mln zł, z czego GUMed otrzymał 3 mln zł na działania zaplanowane do końca 2028 roku.

Obecnie, po uroczystej inauguracji projektu, prowadzone są formalności organizacyjne przed rozpoczęciem realizacji zaplanowanych działań. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji o postępach projektu „Science4Business – Nauka dla Biznesu”!

Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia całości wydarzenia Konferencja „Science4Business – Nauka dla Biznesu”.