IMPACT 2024

W dniach 15-16 maja 2024 w Poznaniu miało miejsce coroczne wydarzenie Impact’24, które dzięki zaproszonym ekspertom i specjalistom przybliża obecne trendy oraz umożliwia zapoznanie się z różnymi poglądami w zakresie takich obszarów jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, przemysł 5.0, cyberbezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, przemysł kosmiczny, marketing, kultura, biznes oraz wiele innych.

Szereg osób ze świata nauki, biznesu, polityki omawiało wyzwania przed którymi stoimy w obliczu nie tylko wyzwań technologicznych, ale także geopolitycznych, które kształtują rzeczywistość oraz wpływają na warunki, w których rozwijamy się i funkcjonujemy. W kontekście globalnym zagadnienie dotyczące malejącej ilości populacji szczególnie w krajach europejskich przedstawił Peter Zeihan w wystąpieniu „Europe at the of the World”, podczas którego nakreślił możliwe scenariusze, które będą wyzwaniem dla rozwijającej się Europy we wszystkich aspektach od gospodarczego, przez naukowy.

Drugi dzień Impact’24 na scenie health to wyzwania z jakimi mierzy się współczesna medycyna. Począwszy od nowoczesnej diagnostyki bazującej na inteligentnym przetwarzaniu danych medycznych. Jorg-Michael Rupp z Roche przedstawił podejście w zakresie „Screening and proper diagnositics – key success factors for a healthier society” – wyzwania przed jakimi stoją firmy farmaceutyczne.

Nad kwestiami związanymi ze zbieraniem i analizowaniem danych medycznych z którymi wiążą się ogromne możliwości, ale także wyzwania debatowali  Maciej Piotrowski (Iqvia),  Anna Loughran (Novartis),. Marcin Sieniek (Google),  Dominik Swadźba (uPAcjenta), dyskusję moderował Jean-Marc Bourez (EIT Health).

Temat wykorzystania sztucznej inteligencji poruszany był szeroko,  także w aspekcie analizy danych telemedycznych szczególnie w zakresie kształtowania opieki zdrowotnej. Możliwości jakie daje wykorzystanie AI w bardziej precyzyjnej diagnostyce, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta zarówno w zakresie prowadzonej terapii jak również edukacji pacjentów.

Podejmowany był również temat innowacji w medycynie i zapewnienia optymalnych warunków nie tylko w zakresie rozwoju badań, ale także w zakresie możliwego ich wykorzystania i zastosowania. Konieczność opracowania właściwych dla nowych technologii ścieżek w zakresie wprowadzania na rynek oraz legislacji, która będzie odpowiedziała na wyzwania obecnie postępującej digitalizacji i możliwość w zakresie wykorzystywania AI do tworzenia innowacji w medycynie.

Istotnym aspektem poruszanym podczas debat był nie tylko pacjent, ale także personel medyczny oraz wzajemne interakcje w zakresie skutecznej i zrozumiałej dla obu stron komunikacji. Wykorzystanie nowych technologii w tej komunikacji może znacząco usprawnić procedury diagnostyczne oraz terapeutyczne z zastrzeżeniem, że kontakt bezpośredni jest kluczowy dla pacjenta, co potwierdzają liczne już prowadzone badania. Zaufanie do technologicznych nowości rośnie, jednakże końcowo to kontakt osobisty z lekarzem lub innym personelem medycznym dla pacjenta jest kluczowy w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Impact to także możliwość spotkań, rozmów w kuluarach i wymiany doświadczeń, także z decydentami programów, których partnerem jest Gdański Uniwersytet Medyczny (zdjęcie z takiego spotkania z kierownictwem European Institute of Innovation and Technology).

Wydarzenia typu Impact są z jednej strony znakomitym przeglądem najnowszych trendów w gospodarce, jednocześnie pozwalają poznać wizje globalnych firm na kluczowe kierunki rozwoju. Z pewnością dostarczają ciekawych wątków do rozważań oraz weryfikacji naszych spostrzeżeń na rozwój w bardzo wielu dziedzinach począwszy od gospodarki a skończywszy na work life balance – inspirująca rozmowa prowadzona przez Valerie Jarrett z Michael Obamą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *