Open Innovation. Nowy Model Współpracy i Rozwoju.

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologii i biznesu tradycyjne podejścia do innowacji często okazują się niewystarczające. Instytucje, które przez lata opierały się na wewnętrznych działach badawczo-rozwojowych, teraz stają przed wyzwaniem: jak sprostać rosnącym wymaganiom rynku i jednocześnie nie przegapić nadarzających się okazji do rozwoju? Odpowiedzią na te pytania staje się coraz bardziej popularna koncepcja Open Innovation (Otwartej Innowacji), która zmienia sposób, w jaki postrzegamy proces tworzenia nowych technologii, produktów i usług.

Tradycyjne modele innowacji zamkniętej, w których organizacje polegały wyłącznie na swoich wewnętrznych zespołach, zaczynają ustępować miejsca bardziej otwartemu podejściu, które uwzględnia zewnętrzne źródła wiedzy. To otwarcie pozwala firmom korzystać z innowacji rozwijanych przez inne przedsiębiorstwa, startupy, uczelnie wyższe oraz indywidualnych wynalazców, co znacząco zwiększa ich zdolność do wprowadzania nowości na rynek.

Jednym z kluczowych elementów Open Innovation jest współpraca. Firmy coraz częściej tworzą sieci partnerstw z różnymi interesariuszami, co pozwala im na dostęp do szerszej gamy zasobów intelektualnych i technologicznych. W efekcie przyspiesza to proces rozwoju innowacji, minimalizując jednocześnie ryzyko oraz koszty, jakie wiązałyby się z próbą samodzielnego przeprowadzenia badań i rozwoju. Zyskują na tym obie strony – duże korporacje mogą korzystać z elastyczności i kreatywności startupów, a mniejsze firmy otrzymują dostęp do zasobów i rynku, na który nie miałyby szansy dotrzeć samodzielnie.

Koncepcja Open Innovation sprzyja również większej transparentności i współdzieleniu wyników badań. To, co dawniej było pilnie strzeżoną tajemnicą firm, dziś staje się częścią szerszej współpracy, co umożliwia szybszy rozwój całych sektorów gospodarki. Wzajemna wymiana wiedzy, otwartość na nowe pomysły i współdziałanie z partnerami z różnych branż to elementy, które wzmacniają dynamikę innowacyjną. Przykładem może być sektor farmaceutyczny, gdzie firmy często współpracują z ośrodkami akademickimi w celu opracowania nowych leków, dzieląc się wynikami badań i przyspieszając prace nad wprowadzeniem produktów na rynek.

Zastosowanie otwartej innowacji niesie jednak ze sobą pewne wyzwania. Jednym z nich jest zarządzanie prawami własności intelektualnej. Otwarcie na współpracę z zewnętrznymi partnerami wymaga starannego zarządzania patentami i prawami autorskimi, aby uniknąć sytuacji, w której kluczowe technologie lub rozwiązania zostaną przejęte przez konkurencję. Firmy muszą opracować odpowiednie mechanizmy ochrony swoich zasobów intelektualnych, jednocześnie umożliwiając elastyczną współpracę.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tematem, szerzej będzie można o tych zagadnieniach posłuchać podczas organizowanego przez CTT wydarzenia „Morning Health Talks”, które odbędzie się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w dniu 23.09.2023 w godzinach 9.00-11.00.