Infoshare 2023: Technologiczne newsy z pierwszej ręki

Rozwiązania technologiczne wykorzystywane w biznesie mają swój początek w nauce. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański zaprezentowały prototypy i aplikacje podczas tegorocznej konferencji Infoshare, promując nie tylko ofertę trzech uczelni, ale też nową usługę – wspólny punkt kontaktu dla biznesu.

Dzięki InvestGDA już po raz kolejny Uczelnie Fahrenheita pojawiły się na największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Na stoisku FarU czekała liczna reprezentacja największych gdańskich uczelni: pracowników, studentów oraz brokerów z Centrów Transferu Technologii, a więc osób, które na co dzień łączą naukowców z inwestorami i partnerami biznesowymi.  


Jakie przykłady innowacyjnych rozwiązań pojawiły się na stoisku FarU?

Gdański Uniwersytet Medyczny zaprezentował m.in. następujące rozwiązania:

  • HORUS – elektroniczny system monitorowania chorych do wykrywania wznowy raka płuca
  • Sepsisens – nieinwazyjne urządzenie do wykrywania bakterii E. coli, przyczyniające się do zapobiegania urosepsie (pozwala na diagnostykę w czasie krótszym niż 20 minut)
  • SKUP SIĘ – aplikacja mobilna wspomagająca leczenie dzieci z zaparciami czynnościowymi
  • Bio3p – oprogramowanie integrujące zarządzanie kolekcjami materiału biologicznego z eksploracją danych molekularnych i klinicznych, w tym obrazowych

Dzięki Politechnice Gdańskiej można było zajrzeć w głąb „Kryształowej Kuli” i do „jaskini” wirtualnej rzeczywistości, a także poznać ofertę Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

  • „Kryształowa Kula” pozwala na rejestrację obrazu rozkładu dawki promieniowania jonizującego w trzech wymiarach, do potencjalnego zastosowania w radioterapii raka oraz pomiarów rodzaju i wielkości narażenia radiologicznego w energetyce jądrowej, lotnictwie,  obronności czy w załogowych lotach kosmicznych.
  • MiniCAVE, czyli mini wersja demonstracyjna Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, na której można przetestować symulacje stanowiące niewielki wycinek zbioru ponad 100 aplikacji zaimplementowanych w pełnowymiarowym LZWP.  Pozwalają one m.in. na wirtualne zwiedzanie nieistniejących obiektów (rekonstrukcje, prototypy, abstrakcje), na wirtualny poligon w niebezpiecznym lub kosztownym do fizycznego zasymulowania środowisku, na wirtualną terapię różnych fobii (np. arachnofobia, akrofobia) oraz na skuteczną rehabilitację w dysfunkcjach mięśni lub zmysłu równowagi.
  • CMEW to nie tylko centrum rozwoju kompetencji dla sektora energetyki wiatrowej, ale też wielopoziomowa współpraca z przedstawicielami przemysłu prowadzącymi działania w zakresie inżynierii i innowacji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Z kolei naukowcy z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opowiadali o możliwościach laboratorium w zakresie prototypowania oraz konstruowania rozwiązań sprzętowych. Pokazali, jak specjalistycznie zaprojektowany układ elektroniczny demonstruje zastosowanie nowoczesnych luminoforów w technologii pcLED i zdradzili czym zajmują się na co dzień – specjalizują się w projektowaniu układów pomiarowych, które wykorzystują elementy elektroniczne, mechaniczne, optyczne oraz oprogramowanie dla precyzyjnego zbierania danych, monitorowania parametrów oraz analizy i interpretacji wyników, które znajdą zastosowanie w przemyśle.

Ponadto pokazane zostało prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza wykorzystujące proces fotokatalizy, będące efektem prac konsorcjum naukowo-przemysłowego, w którego skład wchodzi firma Producent Stolarki PCV i AL „BEWI” Bernard Wójcik oraz Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Jagielloński. Opracowane urządzenia służą do oczyszczania powietrza wewnętrznego i/lub zewnętrznego przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych zwłaszcza o dużym zagęszczeniu i przepływie osób i są przystosowane do montażu w ramie okiennej lub przy ścianie. Jego docelowym obiorcą są biura, placówki ochrony zdrowia, organy administracji publicznej, handel a także gospodarstwa domowe. Opracowana technologia powinna zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na znacznie niższą ilość zanieczyszczeń (w tym patogenów) w powietrzu.

FarU ForU – wspólny punkt kontaktowy dla biznesu

Infoshare był także okazją to przedstawienia świeżo uruchomionej usługi, łączącej trzy uczelnie – „jednego okienka dla biznesu”. W punkcie obsługi biznesu Uczelni Fahrenheita firmy otrzymają kompleksową informację w zakresie współpracy z trzema ośrodkami badawczo-naukowymi poprzez dostęp do szerokiej gamy usług badawczych oraz nowoczesnej infrastruktury, a także możliwości tworzenia zespołów projektowych o charakterze interdyscyplinarnym.

Wideo:  M. Śmierzchalski 

Skontaktuj się z Brokerem Innowacji FarU:


Karina Tykarska

e-mail: biznes@faru.edu.pl

tel. 502 686 685

fot. GREGMAR

Źródło: www.faru.edu.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *