Transfer technologii odnosi się przede wszystkim do procesu przenoszenia wyników badań naukowych, wiedzy i technologii z jednej organizacji do drugiej, zazwyczaj z instytucji akademickich lub ośrodków badawczych do przemysłu komercyjnego. Do efektów tego procesu można zaliczyć między innymi szybsze wdrażanie innowacji, ponieważ transfer technologii jest pomostem, który realnie wpływa na budowanie współpracy między środowiskiem akademickim a przemysłem. Pozwala naukowcom i specjalistom z branży współpracować w celu rozwiązania złożonych problemów i rozwoju przełomowych technologii. Transfer technologii umożliwia przemysłowi korzystanie z wiedzy naukowców akademickich, którzy specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Korzystając z tej wiedzy, branże mogą zyskać przewagę konkurencyjną i opracować zaawansowane rozwiązania. Transfer technologii może także wpływać na efektywność kosztową, poprzez obniżenie kosztów badań i rozwoju dla branż, które musiałyby je prowadzić własnymi nakładami. Zamiast zaczynać od zera, firmy mogą opierać się na istniejącej wiedzy naukowej i korzystać z technologii, które zostały już opracowane przez instytucje akademickie lub ośrodki badawcze. Kolejnym dodatkowym aspektem jest zwiększona ekspansja na rynku, poprzez transfer technologii, która zapewnia branżom możliwość odkrywania nowych rynków i sektorów, co może wpływać na wzrost możliwości biznesowych i strumieni przychodów.
Jedną z kluczowych podstaw dla skuteczności transferu technologii jest prowadzenie zarówno na poziomie uczelni jak również ustawodawcy optymalnych polityk, które ułatwiają i zachęcają do współpracy między branżami. Do takich aspektów skutecznej polityki transferu technologii można zaliczyć przejrzyste wytyczne oraz umowy dotyczące praw własności intelektualnej, które są niezbędne do ochrony interesów każdej z zaangażowanych stron. Gwarantuje to, że badania i technologie mogą być udostępniane bez uszczerbku dla praw twórców. Istotnym aspektem są także adekwatne mechanizmy finansowania, aby wspierać proces transferu technologii na poszczególnych etapach po stronie uczelni, jak również może to obejmować dotacje, fundusze lub zachęty dla instytucji badawczych i branż, aby skutecznie współpracować. Dostrzeganie wartości nie tylko w patenach ale przede wszystkim w efektach transferu takich jak udzielane licencje, sprzedaż praw, powoływanie spółek typu spin-off przekładającej się bezpośrednio na punktację przy prowadzonych ewaluacjach (tak jak ma to miejsce w przypadku publikacji).
Wato podkreślić, jak istotne w inicjowaniu procesu transferu technologii jest samo identyfikowanie i zgłaszanie technologii do Centrów Transferu Technologii, tak aby była w odpowiednim czasie możliwość zabezpieczenia praw własności intelektualnej. Natomiast kolejne etapy w zakresie transferu technologii to ich promowanie i aktywne poszukiwanie podmiotów do współpracy.
Ważnym elementem są także inicjatywy edukacyjne, które promują współpracę międzybranżową, takie jak warsztaty, programy szkoleniowe i wydarzenia sieciowe mogą ułatwić wymianę wiedzy i sprzyjać współpracy między naukowcami, profesjonalistami i branżami.